Hürriyet İK - 2007

Adaylar Kendimi Farklı Göstereceğim Diye Yırtınıyor 

Mülakat Anıları bir iş kitabı mı yoksa öykü kitabı mı?

Mülakat Anıları bence kendi alanında bir ilk. Mülakatlarla ilgili diğer kitaplar ya yabancılardan çeviri ya da onlardan yapılan alıntılarla yazılmış. Bizim ülkemizin gerçekleriyle düşünelim birazcık, uçmayalım. Mesela aday fazla iş değiştirdiyse istikrarsızdır, derler. Ama karşınıza bir aday geliyor, öyle şeyler görmüş ki işverenlerinden, o iş yerinde kalsa bu adam mıymıntı mı diye düşünmeniz gerekir. Türkiye'nin gerçekleri var yani. 

Kitabınızda adaylara mülakatlarda dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili ipuçları verirken, mülakatçılığın ne kadar zor bir iş olduğunu da gösteriyor. Psikologların bazen profesyonel yardıma ihtiyaç duymaları gibi, siz de bazen aşırı dolduğunuzu hissediyor musunuz?

Mülakatçılık bir yandan çok eğlenceli bir meslek. Bir fabrikanın kuruluşunu da dinliyorsunuz bir adaydan, bir traş kreminin oluşumunu da. Diğer yandan evet çok yorucu olabiliyor. Adaylar hep benzer şeyler söylüyorlar. Herkes ekip çalışmasına yatkın, herkes çok çalışkan, herkes kişisel gelişime açık! Ama ne olursa olsun aday bu mülakat için hazırlanıyor. Giyiniyor kuşanıyor, çevresindeki insanlar ondan haber bekliyorlar. Saygı göstermek zorundasınız. 

Adaylar en çok nerede hata yapıyorlar?

Adayların kendilerini farklı göstermeye çalışması çok sık yaşanan bir durum. Had safhada. Ben bazen adaylarla görüşürüm, o kadar havaya girmiştir ki, çıktıktan sonra camdan bakarım acaba yolda nasıl gidiyor diye. 

Adayların bazen kendine aşırı güvendiğini, hatta küstah tavırlar takınabildiğini anlatıyorsunuz bir hikayede. Hatta yaşınız genç olduğu için sizi muhatap görmeyenler bile var...

Gerçekten zekiysen, ben de senin karşında 25 yaşında bir mülakatçıysam, bu bir fırsat diye düşünebilirsin. ilk engele takılmak yerine atlamaya çalış, madem bu kadar iyisin. Ama şu da var ki, küstahlık bazen gereklidir, bazı pozisyonların adamı o havadan çıkar. o fikir üretecek ve başkaları onun peşinden gidecektir. 

Bir mülakatçı bir adayla karşılaştığında ilk nesine dikkat eder?

Bizim adaylarla ilk karşılaşmamız özgeçmiş üzerinde oluyor. ilişki boyutunun yoğun olduğu bir pozisyonsa ben adayın rahatlığına, kullandığı kelimelerin yerinde olmasına çok dikkat ediyorum. Ama muhasebe elemanıysa mesela, teknik konular daha çok önem kazanıyor. İlk geldiğinde zamanlaması çok önemli. Kaçta geldi, geç geldiyse haber verdi mi. Bu çok hassas bir nokta, adayın güvenilirliği açısından.

Röportaj: Gaye GÜZELAY