Kariyer Dergi - 2007

Mülakatın nabzı “İşte Mülakat” kitabında

Kötü çevirilerden ve Türk iş hayatına uymayan kitaplardan sıkılanlar, “İşte Mülakat” tam size göre. Mehmet Erkan ve Oğuz Erdoğan’ın birlikte yazdığı kitap, işe alımla ilgili güncel örnekler veriyor, iş dünyasının gerçeklerini anlatılıyor. “İşte Mülakat”, İK’ya farklı bir bakış açısından bakmanızı sağlayacak. 

Mehmet Erkan, genç bir öykücü ve İK Uzmanı daha önce de “Mülakat Anıları” adında bir kitabı var.  Oğuz Erdoğan ise 14 yıllık tecrübeye sahip bir İK Direktörü. Mehmet Erkan’ın kitabının ardından tanışan ikili Oğuz Erdoğan’ın birbirinden farklı anılarından yola çıkarak; birlikte yeni ve diğerlerine benzemeyen bir İK kitabı yazmaya karar verirler. Kendinizi İK’cıların yerine koymanızı sağlayacak kitapta yalnızca işe alıma yönelik renkli hikâyeler yok. İK’cının çok istese de işe alamadığı adaylar, işten çıkarmanın zorluklarına da hayatın içinden örneklerle yer veriliyor. Elma Yayınevi’nden çıkan İşte Mülakat kitabı hakkında kitabın yazarları Mehmet Erkan ve Oğuz Erdoğan sorularımızı yanıtladılar. Kitabın ortaya çıkış öyküsü ve “İşte Mülakat”tan size özel bölümler…

Beraber anılarınızı yazmaya nasıl karar verdiniz? Öneri hanginizden geldi?

O.E: Öneri benden geldi. İK alanındaki anılarımı mesleğe başladığım günden bu yana anekdotlar şeklinde yazıyor ve ileride bir gün bu anekdotlarımı derleyerek kitap haline getirmeyi düşünüyordum. Mehmet Erkan’la kendisinin “Mülakat Anıları” kitabını okuduktan sonra tanıştım. Benim İK alanında birbirinden farklı anılarımdan yola çıkarak; birlikte yeni ve diğerlerine benzemeyen bir İK kitabı yazmaya karar verdik.

Kitabın hazırlık süreçlerinden bahseder misiniz? Hazırlıklar ne kadar sürdü?

M.E-O.E: Elimizde on dört yıllık tecrübeye ait kıymetli yazılar vardı. Bunun yanında bizim, diğer İK’cı arkadaşların ve adayların anıları vardı. Bunların çoğu İK’nın farklı süreçlerine dair, birbirinden kopuk anılardı. İlk olarak bunları gruplamakla işe başladık. Ardından bu grupların hangisinden nasıl bir öykü çıkartabiliriz diye düşündük. Uzun süren planlama döneminin ardından da kurgu ve yazma aşamaları geldi. Bir yılı aşkın sürede kitabı tamamladık.

İK alanında çalışıp kitabınızı okuyanlardan ne gibi geri dönüşler aldınız?

M.E-O.E: Geri dönüşler çok olumlu. İnsanların Türk iş dünyasına uzak, yabancı İK kitaplarından sıkıldıklarını görmüştük. Kitabı okuyan her İK’cı “Beni anlatmışsınız,” diyor. Adaylar da gerçek tecrübeleri okumaktan duydukları memnuniyeti dile getiriyorlar.

İK alanında kariyer yapmasaydınız hangi mesleği yapıyor olurdunuz?

M.E: Ben herhalde sadece yazarlık yapıyor olurdum.

O.E: Yine insan ilişkilerinin ön planda olduğu bir iş yapıyor olurdum.

Benzer projeleriniz olacak mı?

M.E: Şu anda ikimizin de üzerinde çalıştığı farklı projeler var. Oğuz Erdoğan bir film senaryosu üzerinde çalışıyor. Bense internet üzerinden okunabilecek yeni bir öykü türü üzerinde çalışıyorum. Benzer projeleri zaman gösterecek.